Pohled na čerstvě vymalované stěny může být pastvou pro oči jen v případě, že se malování povede dle původního očekávání. Pokud o svých malířských schopnostech pochybujete, bude pro vás lepší nechat ruce v kapsách a kontaktovat profíky. Jestli si však chcete procesem výmalby přeci jen projít a nasbírat nějaké ty zkušenosti, dodržujte následující doporučení.
Volba barev
Vaším hlavním kompasem při výběru barev by měl být váš osobní vkus. Dále pak specifické požadavky na výsledný efekt – např. energický, nebo naopak klidný naturel místnosti. A určitě se vyplatí zohlednit také dispozice daného prostoru. Především pro menší byty jsou obecně lepší světlejší tóny.
Vybrat barvu není těžké, ale kromě odstínu je vždy dobré zvážit také další vlastnosti – především omyvatelnost, která je k nezaplacení v dětském pokoji či v kuchyni. S pomocí hadru a vody s trochou saponátu je možné z takto natřené stěny setřít prakticky cokoliv.
Jaké množství budete potřebovat?
Na každém balení barvy najdete informace o průměrné vydatnosti. Počítejte s tím, že tmavší stěnu budete světlejší barvou natírat ve dvou vrstvách. Zároveň platí, že hrubší povrchy vyžadují mnohem více barvy než hladší.
Kromě barvy se při malování bytu neobejdete bez nezbytného příslušenství a pomůcek. Malíři Karlovy Vary z řemeslnického cechu Ekomplex doporučují preferovat kvalitní štětce a válečky – a především se při výběru orientovat pole typu nátěrové hmoty a hrubosti stěn.
Škrábání a penetrace
Každou stěnu samozřejmě není nutné škrábat. Ale kterou ano? Použijte namočený váleček – několikrát s ním přejeďte po dané ploše a ověřte, jestli se na něj nalepil nátěr.
Co se týče penetračního nátěru, spousta lidí na něj při malování bytů hledí jako na zbytečnou ztrátu času. Přitom jde o jediný způsob, jak sjednotit savost podkladu v případě natírání různých povrchů, ale také nových stěn a povrchů, které byly opravovány, tmeleny či zbaveny starších vrstev nátěru.
Sponzorované odkazy
Vybíráte si nový tablet? Vsaďte na stylový iPad mini od Applu!