Pátek, 24 března, 2023
- Komerční sdělení -zeny

Neplýtvejte vodou, naučte se s ní šetřit. Jak?

Post date:

Author:

Category:

Energetická krize, která započala v roce 2021, je nyní mnohem hlubší. Českem cloumá inflace a odborníci varují, že brzy pocítíme dopady aktuální situace v plné síle. Většině lidí tak nezbývá nic jiného než šetřit a doufat, že se ekonomika brzy vyléčí. Co se týče vody, měli bychom s ní správně hospodařit nejen z ekonomických důvodů. Skutečnou motivací jsou její omezené zásoby.

Proč je šetření s vodou aktuální téma?

Voda sice pokrývá 75 % zemského povrchu, a možná právě proto příliš neřešíme její spotřebu – ale z celkového objemu lze jako pitnou označit jen 0,8 %. Donedávna to bylo dost, v posledních letech se však ukazuje, že v budoucnu takové množství stačit nemusí. Na vině jsou klimatické změny, rostoucí populace, odlesňování a v neposlední řadě plýtvání. S tím posledním má možnost udělat krok k lepšímu každý.

Začněte využívat dešťovou vodu

Když vyměníte vanu za sprchový kout, ušetříte ročně až několik tisíc korun. Mnohem zajímavější je ovšem zachytávání dešťovky do retenční nádrže. Dešťová voda může pokrýt až polovinu celkové spotřeby domácnosti – a kompletní spotřebu vody na zahradě.

Pokud se rozhodnete využívat dešťovou vodu i doma, budete si muset kromě retenční nádrže pořídit také filtrační systém a výkonné čerpadlo nebo domácí vodárnu. Další podmínkou jsou oddělené rozvody vody, které zamezí kontaminaci vodovodního řádu.

Nezapomeňte ani na šedou vodu

Dalším efektivním způsobem, jak doma snížit spotřebu pitné vody, je recyklace tzv. šedé vody (jedná se odpadní vodu, která neobsahuje splašky). Systém je založen na jejím zachytávání, čištění v čistírně a opětovném využití. Také v tomto případě jsou nezbytné dvojí rozvody.

Instalujte spořiče

Pakliže o pořízení retenční nádrže či systému pro recyklaci šedé vody momentálně neuvažujete, investujte pár desítek až stovek korun do spořičů vody. Tyto nástavce rapidně snižují průtok, a v konečném důsledku výrazně snižují spotřebu.

- Komerční sdělení -
- Komerční sdělení -magazin

Mohlo by Vás zajímat

Sponzorované odkazy


Vybíráte si nový tablet? Vsaďte na stylový iPad mini od Applu!