Neoprenové boty by vám neměly zaručeně chybět ve výbavě při různých vodních radovánkách. Kde všude je využijete a proč?
K čemu slouží neoprenové boty
Neoprenová obuv se používá především jako ochrana chodidel při různých vodních aktivitách. Při koupání v moři se nezraníte o ostré kamínky či mořské živočichy. Navíc se nemusíte na dovolené strachovat, že si odvezete nepříjemnou kožní infekci. I chůze v horkém písku se stane bezproblémovou.
Neoprenové boty si též kupují vyznavači vodních sportů, ale i vodáci. Dá se tak říci, že je využije velká část prázdninových rekreantů. Rozhodně se nespoléhejte na to, že Vltavu zvládnete sjíždět i v žabkách, takové boty k vodě zásadně nepatří.
Chodidlo je v neoprenu nejen chráněno před zraněním, ale také vám bude méně zima. Pokud byste potřebovali vybavení do chladnějších podmínek, můžete si do bot navíc i vzít neoprenové ponožky.
Současně vám v případě sportu neoprenové boty zajistí, že noha neztratí kontakt se surfem nebo kiteboardem. Navíc při vodních sportech minimalizujete riziko úrazu, nošení bot vás ochrání před uklouznutím.
Boty z neoprenu nijak neomezují v pohybu, dokonale se přizpůsobí anatomii vašeho chodidla, takže je ve vodě téměř necítíte, a v horní části mohou dokonce zůstat prodyšné.
Jak vybrat vhodné neoprenové boty
Neoprenové boty se dělí na dámské, pánské a dětské, přičemž ty dámské mohou mít uzpůsobený design tak, aby byly výrobky pro ženy vizuálně atraktivní. Samostatnou kapitolu představuje verze pro děti. Neoprenové botičky jsou pro ně zvláště důležité při jakémkoli pohybu u vody, neboť riziko úrazu je u nich vyšší než u dospělého.
Správně zvolené boty odpovídají svou velikostí. Bota by vám měla proto sedět tak akorát, jinak nemůže správně plnit svou tepelně izolační funkci. Rozhodně nesmí nikde tlačit.
Boty se vybírají i podle teplotních poměrů, ve kterých je míníme používat. Ty souvisí s tloušťkou materiálu. Většinou se pohybuje v rozmezí 3 až 6 mm. Přičemž mírnější podmínky dovolí 2 až 3 mm, zatímco studená voda vyžaduje neopren s tloušťkou 5 mm, případně i silnější.

Tvrdost podrážky si vyberte s ohledem na podmínky, v nichž boty míníte nosit. Podrážka může být měkčí nebo tužší. S měkkou podrážkou si vystačíte hlavně na palubě lodi nebo při chůzi na pláži. Naopak při chůzi na kamenech a po ostrých útesech potřebujete na noze mít něco odolnějšího. Hodit se vám proto bude podrážka silnější.
Pokud potřebujete držet rovnováhu například na paddleboardu, uvítáte variantu s odděleným palcem. Když se rozhodnete v obuvi sjíždět řeku, oceníte modely se zesíleného materiálu, které jsou vyšší a zpevní vám tak i kotník.
Většinou od nich můžete čekat i protiskluzovou podrážku. Boty na vodu mohou být kromě toho vybaveny i odolnou vložkou, která je chrání proti průrazu, ať už o mořské korály nebo o kameny na dně.
Sponzorované odkazy
Vybíráte si nový tablet? Vsaďte na stylový iPad mini od Applu!