Úterý, 6 prosince, 2022
- Komerční sdělení -zeny

Kdy máte nárok na placené a kdy na neplacené volno?

Post date:

Author:

Category:

Neplacené volno je, jak již jeho název napovídá, bez finančního ohodnocení. I tak se ale někdy může hodit. Zvlášť, když je dovolené málo a ty čtyři týdny, na které máte nárok, utečou jako voda. Kdy se můžete přihlásit o neplacené volno?

Velké rodinné události

Největším rodinným důvodem, díky kterému můžete získat nárok na neplacené volno, je svatba. Při vlastní svatbě máte nárok na dva dny volna, z nichž jeden budete mít od zaměstnavatele proplacený, druhý nikoliv. V případě, že jdete na svatbu svého dítěte, získáte jednodenní placené volno. Pokud se ale vdává či žení vás rodič, máte nárok pouze na jednodenní neplacené volno. Stejně jako máte nárok na neplacené volno v případě, že chcete být u porodu svého dítěte. I v případě stěhování si můžete zažádat o neplacené volno, a to až na dva dny. Přičemž pokud se jedná o stěhování za prací, například do Prahy je to volno dokonce placené, protože je v zájmu zaměstnavatele. Jsou i případy, kdy vám den volna z rodinných důvodů musí zaměstnavatel dokonce i proplatit. Sem patří mimo výše zmíněných důvodů i situace, kdy vezete svou partnerku nebo manželku k porodu.

Lékařská péče

I při návštěvě doktora máte nárok na volno. Pokud navštěvujete lékařské zařízení nejblíže vašeho bydliště, je volno placené. Pokud ale z jakéhokoliv důvodu za lékařem dojíždíte někam dál, je volno neplacené. Jeden den neplaceného volna můžete využít i na doprovod člena rodiny k lékaři, a to v případě, že se jedná o nezbytný doprovod na neodkladné vyšetření a nedá se vyřídit mimo pracovní dobu. V případě, že se jedná o doprovod vašeho potomka, manžela či manželky, partnera, svých rodičů nebo rodičů partnera máte nárok na náhradu mzdy. Jestliže se ale jedná o návštěvu poradny s vaším dítětem, je volno ve všech případech neplacené.

Speciální případy

Dalšími případy, kdy máte nárok na neplacené volno, je veřejný, obecný či společenský zájem. Tedy například po dobu výkonu občanské povinnosti jako jsou svědci, tlumočníci, soudní znalci a další osoby předvolané k soudu nebo na úřad. Může jít ale i o politickou činnost při plnění funkce člena zastupitelstva, senátora nebo poslance. Stejně tak máte nárok na neplacené volno až na tři týdny v roce v případě, že jedete na dětský tábor jako vedoucí, zdravotník nebo instruktor.

- Komerční sdělení -
- Komerční sdělení -magazin

Mohlo by Vás zajímat

Sponzorované odkazy


Vybíráte si nový tablet? Vsaďte na stylový iPad mini od Applu!