Sjednávání půjčky v dnešní době rozhodně není procházka růžovou zahradou. Trh je totiž doslova přehlcený různými bankovními a nebankovními společnostmi, které právě takové služby nabízejí a hledat mezi nimi tu nejvýhodnější možnou variantu není vůbec jednoduché. O nic jednodušším úkolem není ani vyznat se ve složitých pojmech, které se u jednotlivých půjček objevují. Právě proto vznikl tento článek, který by vám měl v tomto ohledu mnohé osvětlit a díky tomu tak proces hledání půjčky učinit daleko snesitelnějším. Jste připraveni? My tedy rozhodně ano.
S jakými pojmy se při hledání půjčky určitě setkáte?
- RPSN
- bonita
- SOLUS
Všechna tato slovíčka na první pohled působí opravdu složitě, ale jak se ukáže v průběhu tohoto článku, jedná se pouze o první dojem, který vám záhy vyvrátíme.
RPSN? Vysvětlení je naprosto jednoduché
Při hledání půjčky pomocí internetových srovnávačů určitě narazíte na pojem RPSN. Jenže co je to RPSN? To už většina z vás neví. Jedná se o zkratku pro roční procentuální sazbu nákladů. Tím jsme vám ještě příliš nepomohli, co? Toto procentuální číslo ve své podstatě zahrnuje všechno, co danou půjčku zdražuje, což jí ukládá zákon. V tomto procentuálním čísle se odráží zejména úroková sazba, poplatek za vedení účtu, poplatek za uzavření smlouvy, poplatek za správu úvěru, pojištění schopnosti splácet a poplatek za převody nebo předání peněžních prostředků.
RPSN je zpravidla stejné, nebo vyšší než úrok. Pro výběr té nejvýhodnější půjčky je tento ukazatel daleko důležitější než úrok samotný. V okamžiku, kdy začnete o půjčce přemýšlet a vydáte se do internetového brouzdaliště hledat, měli byste se zaměřit právě na něj.
Co hledat pod pojmem „bonita“?
Je jasné, že bankovní i nebankovní společnosti neposkytují úvěr každému, kdo o něj zažádá. Výběrové řízení probíhá na základě informací o vás a jedním z ukazatelů hrající důležitou roli je právě bonita. Pod tímto slovem si můžete představit označení schopnosti splácet. Pokud nejste dostatečně bonitní, zřejmě se před vámi dveře k půjčce zavřou. Bonita se zabývá nejen schopností potenciálního klienta splácet, ale tak jeho solventností.
Cesta k získání úvěru vede skrze hromadu papírů, které obsahují vaše osobní údaje, výpisy z účtu a další důležité informace, na základě kterých je pak vyneseno konečné rozhodnutí. Svou roli sehrává také věk nebo pohlaví žadatele, dosažené vzdělání nebo zaměstnání. Dá se tedy říci, že se společnosti rozeberou opravdu dopodrobna. Nutno podotknout, že banky jsou v tomto směru daleko přísnější a úvěry neposkytují poměrně značnému procentu žadatelů. Nebankovní společnosti mají podmínky přeci jen o něco benevolentnější.
SOLUS a jeho význam z hlediska získání úvěru
Každý z vás už určitě slyšel o registru dlužníků, kde jsou zaznamenáváni všechny nesolventní osoby, které měli v minulosti nebo stále přetrvávající problémy se splácením svých závazků. Registr dlužníku se jinak nazývá právě SOLUS. Dostanete se do něj poměrně snadno a nevinně, jenže z něj pak vede opravdu složitá cesta. Ačkoli jste se potýkali s potížemi se splácením před delší dobou, stejně je na vás dále pohlíženo jako na dlužníka, který představuje riziko.
Záznam v rejstříku dlužníků může vašemu snažení o úvěr vystavit stopku. V lepším případě se k úvěru sice dostanete, ale za velmi zhoršených podmínek. Mezi dlužníky se můžete objevit, aniž byste o tom věděli. Stačí se někdy zpozdit s jakoukoli banální splátkou a problém je na světě. Musíte být v životě tedy skutečně pečliví a snažit se plnit veškeré závazky včas, jinak by se vám to v budoucnu mohlo vymstít. Pokud si chcete před žádáním o úvěr být jisti, že v žádném takovém seznamu nefigurujete, můžete na mírný poplatek do registru SOLUS nahlédnout. Jistota je přeci jen jistota, že ano?
Doufáme, že vám informace obsažené v tomto článku přinesou užitek a hledání půjčky i její následné vyřizování se stane mnohem jednodušším.
Sponzorované odkazy
Vybíráte si nový tablet? Vsaďte na stylový iPad mini od Applu!