Patříte mezi milovníky horké vany s pěnou nebo se raději sprchujete? Někteří lidé se sprchují dokonce i dvakrát denně, podívejte se, jestli čistota opravdu znamená půl zdraví a kolik času je opravdu vhodné trávit v koupelně.
Koupání versus sprcha
Koupelna by měla být místem, kde si dokonale odpočinete a relaxujete. K takové pohodě je ideální rohová vana, která je dostatečně velká pro vás, ale také pro koupání dětí nebo vodní hrátky s partnerem. Mnozí si však častěji než vanu vybírají sprchu, v ideálním případě a pokud vám to prostor ve vaší koupelně dovoluje, si pořiďte obojí. Sprchu si tak můžete dopřát denně a koupel ve vaně třeba jednou do týdne.
Voda a lidská kůže
Vědci zjistili, že častý kontakt kůže s vodou není pro tělo jen přínosem, jak si mnozí z nás myslí, ale i zátěží. Proto se třeba při nemoci nedoporučují příliš časté sprchování, ale spíše tělo nechat uzdravit a zregenerovat se. Kůže je totiž pokryta přirozeným ochranným filmem, který působí proti absorbování nečistot a bakterií do těla. Samozřejmostí, že byste neměli začít uvažovat o eliminování osobní hygieny, ale spíš se zajímejte o kvalitu používané kosmetiky. Zvažte, zda se také nesprchujete až příliš často a nevhodnou, až příliš horkou, vodou.
Denní sprchování
Pokud máte obavy, že pro dobro svého těla byste měli sprchování omezit na dvě sprchy týdně, nepanikařte. Vy sami nejlépe víte, jak vaše tělo reaguje a co je pro vás nejlepší, takže každovečerní sprcha před spaním by rozhodně nemělo být něco, co by vám mohlo uškodit.
Mějte vždy po ruce dostatek ručníků a vybavte si koupelnu tak, abyste tam měli vše, co potřebujete, abyste se cítili příjemně. Výhodou jsou skříňky se zrcadlem, které ušetří místo a také odkládací prostory, které vám ušetří hledání všeho, co k hygieně potřebujete.
Ranní sprcha
Podle vědeckých průzkumů je nejvhodnější ranní sprcha, která vás osvěží a nabudí do celého dne. Sprchujte se příjemně vlažnou vodou a užívejte si ten pocit, že voda z vás odplavuje nejen fyzickou nečistotu, ale také psychické bloky a veškeré starosti. Pokud se chcete sprchovat večer, tak si v koupelně představujte, že z vás voda smývá zátěž a vysílení z celého dne. Budete se cítit jako znovuzrození.
Studená sprcha
Někteří doporučují vlézt si do sprchového koutu, zavřít oči a pustit na sebe opravdu studenou vodu. Samozřejmě tuto metodu můžete vyzkoušet. O studené sprše se říká, že má blahodárné účinky nejen na tělo, ale také na mysl. Studená voda totiž vyplavujte noradrenalin, což je hormon, který v těle působí proti zánětům. Studená sprcha může pomáhat také proti depresím a dokáže dobít organismu energii.
Dopřejte si čas v koupelně jen sami pro sebe, je na vás zda zvolíte horkou lázeň ve vaně nebo rychlou sprchu pod studenou vodou, která léčí. V obou případech vnímejte změny na vašem psychickém i fyzickém těle a možná budete novými prožitky mile překvapeni.
Sponzorované odkazy
Vybíráte si nový tablet? Vsaďte na stylový iPad mini od Applu!