Menopauza. Termín, který se ženy západního světa bojí vyslovit nahlas. Klimakterium neboli přechod. Dva termíny, které pro ženu představují strastiplnou cestu k menopauze a vyrovnávání se s ní. Plodná vitální žena pozvolna přichází o pravidelnou menstruaci, je daleko častěji unavená a podrážděná, začnou ji stíhat nepříjemné zdravotní obtíže. Negativní vliv na spánek je jen jedním z nich. Je ale velmi důležitý, protože na nevyspání a únavu se nabalující zdravotní komplikace znásobují. Jak tedy zdravotní stav a kvalitu spánku v průběhu klimakteria povzbudit?
Jak klimakterium působí na zdraví a spánek
Za výskytem zdravotních komplikací spojených s přechodem stojí pokles hladiny pohlavních hormonů, estrogenů a progesteronů. Souhrnně tyto obtíže označujeme klimakterickým syndromem. Nejde o problémy ohrožující na životě, mnohdy se ale projevují v takové síle, že ženě znemožňují běžný život. A nejpozději tady nastává okamžik, kdy by měla žena menopauzální příznaky začít potlačovat nebo léčit.
Žena v přechodu se nejčastěji musí potýkat s:
- návaly horka a výrazným nočním pocením,
- náladovostí, podrážděností a depresemi,
- bolestmi hlavy, zad a kloubů,
- bušením srdce a závratěmi,
- zavodňováním organismu a příbytkem na váze,
- rychlým stárnutím pleti a tvorbou vrásek,
- a poruchami spánku.
Nejvýrazněji ženy pociťují návaly horka a problémy se spánkem. Ono to jde vlastně ruku v ruce. A potvrzují to i vědecké studie, které zkoumaly spojitost závažných návalů horka a chronické nespavosti a potvrdily ji. Návaly horka se objevují nejčastěji v noci, z ničeho nic a trvají klidně několik minut. Během nich se žena zpotí tak, že se může rovnou převléknout. Narušení klidného spánku se tedy zjeví, aniž byste se nadáli. Když se to zopakuje několikrát za noc, o nespavost – nejčastěji se vyskytující poruchu spánku – máte vystaráno.
Za nespavost ale nemůže pouze horko a pocení. Nejčastěji jí způsobují psychické potíže. Žena si uvědomuje, že končí část života, kdy se mohla stát matkou, změnami si prochází i stejně starý partner a mnohem častěji dochází ke zbytečným hádkám, z věčného nevyspání pociťuje pokles pracovního výkonu i fyzické zdatnosti. A těmito příklady výčet negativních myšlenek, které se ženě v přechodu honí hlavou, určitě nekončí.
Začněte s příznaky přechodu bojovat
K výraznému zmírnění či úplnému odstranění velké částí nepříjemných klimakterických zdravotních problémů pomáhá tzv. hormonální substituční terapie (HRT), která v podstatě představuje náhradu ubývajících hormonů. Než se ale pustíte do polykání tablet nebo zavádění čípků, zkuste začít změnou životosprávy. Je to mnohem jednodušší než si myslíte a vaše tělo to ocení více než jakoukoliv chemii.
Zaměřte se na stravu a pitný režim.
Základem zdravé životosprávy je jídelníček. Tělo potřebuje plnohodnotnou stravu, která dodá tělu dostatek energie. Omezte příjem cukru, bílé mouky, uzenin, červeného masa, alkoholu, příliš kořeněných jídel a kofeinu. Naopak přidejte hodně zeleniny, ovoce, luštěniny, sóju, obiloviny (jáhly, pohanku, polentu), rýži, semínka, klíčky, mořské ryby, sardinky a mléčné výrobky. Nesmírně důležitý je pitný režim, pijte především vodu, neslazené nápoje a čaje. Zmírnit zdravotní potíže vám pomohou čaje z bylin obsahujících fytoestrogeny. Vyzkoušejte červený jetel, anděliku čínskou, pupalku dvouletou nebo ploštičník. Při boji s nespavostí pomůže meduňka, levandule nebo mučenka, s návaly horka šalvěj nebo máta.
Dodržujte spánkovou hygienu.
Vysoké procento potíží v přechodu souvisí s nedostatkem a nekvalitou spánku. Začněte dodržovat zásady spánkové hygieny a uvidíte, že se vám bude lépe usínat a v noci spát. Začněte už odpoledne a vynechejte kofeinové nápoje. Večer si odpusťte alkohol a těžkou večeři. Ložnici před ulehnutím pořádně vyvětrejte. Před usnutím myslete pouze na hezké věci, čtěte si, poslouchejte meditační hudbu, provoňte ložnici příjemnou uklidňující vůní. Bojujete-li s častými návaly horka a pocením, ověřte si, zda máte ideálně vybavenou postel. Základem je dobře odvětraná matrace, vzdušná přikrývka a kvalitní bavlněné povlečení. A jestli je léto a potíte se i ze samotného počasí, vynechejte na noc klidně i pyžamo.
Myslete na sebe!
Přechodem ženy nejčastěji prochází kolem 50 let. Děti už se osamostatnily, v práci už máte dostatek zkušeností a s partnerem už jste toho prožili společně tolik, že vztahu svým občasným sobeckým staráním se o sebe zase tolik neublížíte. ☺ Ideální čas začít dělat vše, co vám pozvedne náladu, co máte ráda, oprášit staré koníčky, na které při dětech nebyl čas. Prospěje vám pravidelný pohyb na čerstvém vzduchu, posilování ochablého svalstva i procvičování mimických svalů. A hodně spánku.
Sponzorované odkazy
Vybíráte si nový tablet? Vsaďte na stylový iPad mini od Applu!