Pondělí, 20 března, 2023
- Komerční sdělení -zeny

Projekt domu s nízkoenergetickým standardem

Post date:

Author:

Category:

O nízkoenergetické domy je stále větší zájem. Projekční kanceláře tento trend samozřejmě zaznamenaly a není nouze narazit na projekt domu, který nároky na nízkoenergetický provoz splňuje. Náklady na rodinný dům nejsou malé, proto je každé jejich snížené vítané.  

Snížit spotřebu na polovinu

Investice do projektu domu nízkoenergetického se ve finále vyplatí. Koncipován je tak, že spotřebuje až o polovinu méně energií, než stavba „normální“. Spotřeba u nízkoenergetických domů se uvádí v rozmezí 20 až 50 kWh/m2/ rok, u klasické novostavby je to 80 – 140 kWh/m2/ rok. To už představuje markantní rozdíl! Investovat by se mělo do takových kroků, které se vrátí už v průběhu několika let. Návratnost po desítkách let je pak vysoká a určitě potěší. Stavba nízkoenergetického domu projektovaného kanceláří Prozi projekt je přibližně o 10 % dražší a tato investice se v průběhu několika let vrátí v podobě úspory za topení a energie.

Parametry pro projekt domu s energetickou úsporou

Jak docílit nízkoenergetičnosti? Roli hraje projekt domu, správné materiály a precizní realizace. V první řadě je důležitá už orientace domu na pozemku. Pasivní solární zisky dokážou pokrýt téměř polovinu nákladů na vytápění, obytné místnosti by tedy měly být orientovány nejlépe na jih nebo jihozápad, užitné zase na sever. Tvar domu rozhodně není zanedbatelný. U nízkoenergetického domu by měl být co nejjednodušší, jelikož různé výklenky znamenají zbytečné energetické ztráty

Izolace, vytápění a větrání

Samozřejmostí u energeticky nenáročného domu je jeho kvalitní izolace. Čím méně vede použitý materiál teplo, tím lépe. Hodnotu udává součinitel tepelné vodivosti. Zvolíme úsporný systém vytápění a potřebné jsou i kolektory pro solární ohřev vody. Projekt domu musí počítat s rekuperací tepla, větráním totiž zbytečně ztrácíme v chladném období až 70 % tepla.

Projekty od kanceláře PROZI

U klasických i nízkoenergetických domů si můžete vybrat ze dvou základních typů projektů. Prvním je projekt domu individuální, to znamená, že jej projekční kancelář vytvoří zcela na míru. Projekt typový vychází z katalogu a může se do určité míry poupravit na přání. Oba typy projektů nabízí kancelář PROZI projekt. Ta funguje již 15 let a za sebou má přes 300 úspěšně zrealizovaných staveb.

Redakce Press-Media

Doporučuje další zajímavé články na mediích

Profolio.cz

Zprávycz.cz

Onlinepraha.cz

 

- Komerční sdělení -
- Komerční sdělení -magazin

Mohlo by Vás zajímat

Sponzorované odkazy


Vybíráte si nový tablet? Vsaďte na stylový iPad mini od Applu!
Redakce
info@press-media.cz