Pondělí, 20 března, 2023
- Komerční sdělení -zeny

Strašák jménem akné

Post date:

Author:

Category:

Nepříjemné pupínky na kůži trápí většinu dospívajících, ale setkávají se s nimi čím dál častěji také dospělí. Podle dermatologů se s akné za svůj život nejméně jednou potýká nejméně 85% populace. Možná že i vy proto právě teď máte s akné problémy. Proč ale vlastně akné vzniká? A jak se ho dá zbavit?

Příčiny akné

Pupínky na kůži se tvoří tehdy, dojde-li k ucpání vývodů mazových žláz. Tehdy se maz ve žláze hromadí a nemá kudy uniknout ven, což má za následek vznik zánětů a všem tak dobře známým pupínkům. K faktorům, ovlivňujícím výskyt akné, patří stres, poranění kůže nebo hormonální aktivita. Zejména tvorba testosteronu, který způsobuje zvětšení mazových žláz a tím i vyšší produkci mazu a vyšší riziko vzniku akné.

Důsledky akné

Co se týče fyzických důsledků akné, ve vážnějších případech se po pupíncích mohou tvořit jizvy. Pokud toto riziko nastane, je vhodné navštívit dermatologa. V takovém případě totiž již obvyklá léčebná kosmetika na akné nestačí a je potřeba vyhledat pomoc odborníka. Největší důsledek akné je však psychický. Vzhledem k tomu, že se akné nejčastěji začíná objevovat v pubertě, kdy jsou si dospívající mnohdy nejisti sami sebou, mohou být tyto problémy opravdu vážné. Přes snížené sebevědomí to může vést až k depresím. Je tedy vhodné problémy s akné řešit již v zárodku.

Léčba akné

Pupínky ukazují na probíhající zánět v těle, proto to nejhorší, co můžete udělat je, že je vymáčknete. Tak totiž otevřete cestu mnoha bakteriím a umožníte zánětu, aby se rozšířil. Léčba akné se provádí několika způsoby. Jednou z možností je omezení tvorby mazu a s tím spojené i omezení výskytu bakterií podílejících se na vzniku akné. To se provádí různými roztoky nanášenými na kůži pomocí vatičky, zpravidla dvakrát denně. Další možnost představují antibiotika a další léky zmírňující tvorbu akné, ty se však používají většinou jen pro vážnější případy a bývají na lékařský předpis. Jako prevence akné nebo jeho zmírnění působí také vyvážená strava s dostatkem minerálů a to zejména zinku, a dostatečné čištění pleti například micelární vodou nebo dalšími přípravky určenými pro pleť s akné.

- Komerční sdělení -
- Komerční sdělení -magazin

Mohlo by Vás zajímat

Sponzorované odkazy


Vybíráte si nový tablet? Vsaďte na stylový iPad mini od Applu!