Úterý, 6 prosince, 2022
- Komerční sdělení -zeny

Jak si vybrat hypotéku?

Post date:

Author:

Category:

Hypotéka je nejčastější forma financování nového bydlení. Na trhu jich existuje opravdu velké množství. Může se jednat o americkou neúčelovou hypotéku, nebo hypotéku, kde je smluvně podchycen účel. Tím nemusí být pouze samotná koupě nemovitosti, ale také rekonstrukce nebo probíhající výstavba.

Ještě před samotným rozhodnutím, zda si vzít hypotéku, je třeba zvážit i jiné možnosti. Kdo například rekonstruuje svoji stávající nemovitost v menším rozsahu, možná by se mu vyplatil i jiný typ půjčky. Srovnání půjček je tedy první důležitým krokem. Orientačně lze využít různých on-line kalkulaček, mezi kterými nechybí samozřejmě ani hypoteční kalkulačka.

Podmínky pro získání hypotéky se v poslední době výrazně zpřísnily. Zatímco před několika lety byl velmi často poskytován hypoteční úvěr pokrývající 100 % hodnoty nemovitosti, v současnosti se taková hypotéka již nenabízí. Dochází také k přísnější kontrole celkového zadlužení žadatele:

  • poměr celkové výše dluhů k čistému ročnímu příjmu nesmí přesahovat devítinásobek,
  • poměr měsíčních splátek dluhů k měsíčnímu čistému příjmu nesmí přesahovat 45 %.

Hypotéky tak, jak je pravděpodobně zná každý, jsou sice v dnešní době vnímány jako samozřejmost, na druhou stranu se nedoporučuje cokoliv v rámci jejich sjednávání podceňovat. Obvykle se díky nim člověk zadlužuje na řadu let, měl by proto znát, jak fungují hypotéky, co je to úroková sazba, RPSN, zástavní právo apod.

Spoustu informací člověk může nalézt na internetu. Pomoci zorientovat se v oblasti hypoték mohou také různé webové portály zaměřené na úvěry a hypotéky – například Navigátor úvěru. Pokud někdo opravdu tápe, může oslovit kvalifikovaného odborníka, tj. hypotečního makléře, který s výběrem nejvhodnějšího produktu pomůže.

Jaké parametry jsou v rámci vybírání hypotéky nejdůležitější? Určitě je dobré si hlídat úrokovou sazbu, délku fixace a RPSN. Ale není od věci se zajímat také o případné sankce, podmínky předčasného splácení, možnosti mimořádných splátek nebo případný odklad splátek.

Hypotéky jsou doménou především bankovních institucí. Setkat se lze ale také s nebankovními hypotékami, které mohou mnohé zájemce zlákat díky méně přísným podmínkám v rámci schvalovacího procesu. Obezřetnost je ovšem na místě. Nejen, že u nebankovních poskytovatelů hypoték zájemce získá většinou méně peněz (obvykle zhruba 50 % hodnoty nemovitosti), související poplatky a celkové náklady jsou tak vysoké, že mnohdy hraničí s lichvou.

- Komerční sdělení -
- Komerční sdělení -magazin

Mohlo by Vás zajímat

Sponzorované odkazy


Vybíráte si nový tablet? Vsaďte na stylový iPad mini od Applu!