Úterý, 19 března, 2024
- Komerční sdělení -zeny

Nejčastější omyly začínajícího fotografa

Post date:

Author:

Category:

S focením je to stejně jako s jinými koníčky. Na začátku se musíte prokousat velkou spoustou mýtů a polopravd. Když vydržíte a občas sáhnete pro pomoc ke zkušenějším kolegům, máte šanci se stát opravdu dobrým fotografem.

Abychom vám start usnadnili, připravili jsme pro vás malý seznam největších omylů, které na vás číhají hned za prvním rohem.

Než začnu, potřebuji profi vybavení

Nepotřebujete. Minimálně na začátku ho opravdu nepotřebujete, dokonce i profesionální fotografové někdy fotí „jen“ na mobil. Má to dokonce velké výhody, mobil máte vždy u sebe, skoro nic neváží a dnešní mobilní telefony mají poměrně slušnou optiku. Dokáží díky tomu vytvořit dechberoucí fotky, které klidně mohou konkurovat těm, které vytvoří drahá zrcadlovka. Na začátku je mnohem důležitější získávat zkušenosti a cit pro dobrý snímek.  

Kopírování je projev nedostatku talentu

To je docela sporné. Jedna věc je inspirace a druhá napodobenina. Na inspiraci není nic špatného, jen musíte do snímku přidat něco ze sebe. Klidně se nechte inspirovat záběrem profesionála, ale vždy se dívejte přes hledáček fotoaparátu svýma očima, tvořte si vlastní kompozice a pracujte s originálními rekvizitami.

Blesk je povinnost

Blesk se hodí ve špatných světelných podmínkách. Ale dávejte si pozor na blesky zabudované ve fotoaparátech, ty často zapříčiní přepálení fotografie. Bohužel ho není možné odstranit ani v postprodukci. Pamatujte si, že ty nejlepší snímky vznikají za přirozeného světla. 

Hrajte si se světlem, využívejte zlaté a modré hodinky a stín berte jako přítele, který do fotografie dodá tajemno. Pokud potřebujete jasnou fotografii beze stínu a tušíte, že bez blesku to nepůjde, vyberte si z dostupných možností externí blesk. Focení s bleskem je ale poměrně složité, takže počítejte se spoustou pokusů, než se povede fotka bez vad.

Všechno rozmazané

Rozmazané záběry se na začátku objevují celkem často, způsobuje je nestabilita fotoaparátu a špatné zaostření. Při focení je potřeba stát v klidu a zpevněný, zkrátka přístroj držet bez pohybu. To je však někdy komplikované, proto bud lepší, když si pořídíte stativ. 

Kompozice? Co to je?

S tou byste se měli seznámit hned na začátku. Aby vaše fotky vypadaly dobře, měli byste si před focením rozmyslet kompozici. Bez toho se vám sice náhodou může podařit pěkná fotka, ale většinu snímků vyhodíte. Než zmáčknete spoušť, zamyslete se, jak vypadá kompozice fotografie. Netrčí focenému objektu nic z hlavy? Nejsou v záběru nežádoucí předměty nebo nepořádek? Máte správně zarovnané linie? A dodržujete zlatý řez fotografie? 

Auto nastavení vás spasí

Automatické nastavení u fotoaparátů je skvělé, ale neměli byste na ně spoléhat. Ale neměli byste na něj spoléhat. Jestli se si s nastavením přístroje zatím moc nerozumíte, nemusíte ho pro jednotlivé snímky nastavovat. Zkuste pro začátek pracovat s přednastavenými automatickými režimy. Jsou v mobilech i zrcadlovkách. 

Neznalost vyvážení bílé

Myslete na to, že fotoaparát vnímá svět v trošku jiných barevných odstínech než lidské oko. Běžně se proto stává, že snímky ze zasněžených hor jsou modré, záběry z rozpálené pláže oranžové. S tím si ale poradí automatické vyvážení bílé, případně přednastavený režim. Pro běžné focení tyto režimy úplně stačí, jen je nesmíte zapomenout zapnout.

- Komerční sdělení -
- Komerční sdělení -magazin

Mohlo by Vás zajímat

Sponzorované odkazy


Vybíráte si nový tablet? Vsaďte na stylový iPad mini od Applu!