Úterý, 19 března, 2024
- Komerční sdělení -zeny

I ta nejtěžší finanční situace má řešení! Poradíme, jak se vypořádat s nedostatkem financí i dluhy

Post date:

Author:

Category:

Podle aktuálních průzkumů z letošního roku se zhruba jedna pětina českých rodin dostala pod hranici chudoby. V absolutních číslech jde o nějakých 233 tisíc rodin z celé České republiky. Nejhorší situace je u rodin, kde mají rodiče nad 40 let a vychovávají jedno či více nezaopatřených dětí. Velmi podobná situace je také na trhu s půjčkami.

 

Aktuálně půjčku splácí více než polovina českých domácností. Průměrná výše úvěru činí 536 000 korun a průměrné měsíční splátky 6 700 korun. Není se proto čemu divit, že stále více osob řeší svoji bezútěšnou situaci skrze finanční a dluhové poradny. Pokud řešíte podobný problém, poradíme, jak z něj ven.

Aktuální situace českých domácností

Jak vypadá dnešní situace mladých lidí? Do pozdního věku studují a bydlí u rodičů. Nastoupí do prvního zaměstnání a přestěhují se do pronájmu nebo si vezmou hypotéku. Mají-li stálého partnera, začnou uvažovat o dítěti. Většinou však nezůstanou u jednoho potomka. Problém nastane ve chvíli, kdy v rodině vypadne příjem jednoho z živitelů (nejčastěji jde o matky na mateřské dovolené). Situace začne být neúnosná.

Rodina nezvládá splácet hypotéku a peníze jí nezbývají ani na standardní výdaje a péči o děti. Ke slovu se začínají dostávat spotřebitelské úvěry z banky nebo od nebankovních subjektů. Pokud navíc o práci přijde i muž – živitel rodiny, situace je o to komplikovanější. Ke slovu se dostává refinancování či konsolidace půjček, ale i hrozba exekucí. Řada osob začne přemýšlet o oddlužení – tzv. osobním bankrotu, po kterém se ale problém rozbíhá nanovo.

Rezervy jsou základ

Abyste se vyhnuli pozdějším komplikacím je potřeba začít sestavovat rodinný rozpočet. Dejte dohromady veškeré příjmy a výdaje a objektivně zhodnoťte, na čem by bylo možné ušetřit a kde naopak získat nějaké peníze navíc. Základem pozdějšího úspěchu je tvorba rezerv. Každý měsíc byste si měli odložit alespoň 10 % veškerých příjmů. Nikdy totiž nevíte, kdy budete potřebovat finanční rezervu. Může jít o nečekané pořízení nové pračky nebo ledničky, lékařský zákrok, který vyžaduje přímou spoluúčast pacienta nebo další netradiční výdaje, s nimiž běžně nepočítáme.

Hraďte dluhy včas

Placení nájemného, energií nebo paušálu od mobilního operátora by pro vás mělo být závazné a vyřešit byste ho měli ihned po tom, co máte k dispozici odpovídající množství financí. Jedna pozdě neuhrazená faktura od telefonního operátora vás sice nevžene do spárů exekutorů, mohou se však o vás začít zajímat registry, které vám ztěžují pozici při žádání o bankovní, ale i některé nebankovní půjčky.

Počítejte s nečekanými situacemi

Stát se může cokoli, třeba i to, že se váš zaměstnavatel opozdí s výplatou. Z čeho pak uhradit nájem nebo paušál od mobilního operátora? Z čeho zaplatit doplatek za energie, když lhůta zanedlouho vyprší? Řešením těchto netradičních situací mohou být krátkodobé půjčky do výplaty. O tyto půjčky jednoduše požádáte online (u SMS půjček stačí odeslat jednu textovku). Peníze vám budou poskytnuty opravdu rychle. Uhradíte tak výdaj a vypůjčené prostředky vrátíte z další výplaty.

Více půjček? Přemýšlejte o konsolidaci nebo refinancování

Pro mnoho domácností jsou půjčky na denním pořádku. Půjčit si totiž musí na vlastní bydlení, jeho vybavení, vlastní automobil nebo další výdaje, které z platu zkrátka nedokáží uhradit. A to je začarovaný kruh. Nikdy byste neměli vytloukat klín klínem a jednu půjčku hradit půjčkou druhou. Pokud cítíte, že vám tato situace přerůstá přes hlavu, informujte se o možnostech konsolidace nebo refinancování. Z vícera úvěrů za vás společnost udělá jednu velkou půjčku. Některé dokonce dokážou snížit měsíční splátku anebo smluvený úrok.

Nestrkejte hlavu do písku

Situace se stala neúnosnou a vy víte, že další splátku půjčky jednoduše neuhradíte. V takové situaci nikdy nestrkejte hlavu do písku, ale začněte ji naopak aktivně řešit. Kontaktujte věřitele, spravte jej o svém problému a domluvte se třeba na odkladu splátek anebo nově nastaveném splátkovém kalendáři. Pokud byste upomínky a výzvy od věřitele ignorovali, koledujete si o exekuci.

Poslední šance? Osobní bankrot!

Jestliže nepomohlo nic z výše uvedeného, zkuste zažádat o oddlužení (tzv. osobní bankrot). Ideální je, pokud oslovíte společnost, která se vyhlášením osobního bankrotu fyzických osob dlouhodobě zabývá. Pomůže vám sepsat žádost a sehnat veškeré potřebné dokumenty. Pokud během několika následujících let dokážete uhradit alespoň 30 % dluhů a splníte další zákonem dané podmínky, připravte se na poměrně náročnou cestu. Po jejím absolvování však budete začínat s „čistým štítem“.

Fotografie, zdroj: pexels.com

- Komerční sdělení -
- Komerční sdělení -magazin

Mohlo by Vás zajímat

Sponzorované odkazy


Vybíráte si nový tablet? Vsaďte na stylový iPad mini od Applu!