O našem spánku toho víme víc než dost. Všude možně se dočtete, co dělat a pořídit, abyste se vyspali lépe než doposud, jak zatočit se spánkovými poruchami nebo proč se nám v noci hlavou honí sny. Víte ale něco o spánku svého čtyřnohého mazlíčka? Je na čase to zjistit. Třeba vás překvapí, kolik toho mají psí a lidský spánek společného.
Psi stejně jako lidé potřebují pro svůj zdravý vývoj kvalitní spánek a dostatek přirozeného pohybu. Když jim obojího nedopřejeme dostatek, dokáží být pěkně rozmrzelí, vyžadují více pozornosti a často trpí různými zdravotními komplikacemi.
Dostatečně utahanému psovi se bude spát lépe
Zajistit pejskovi dostatek pohybu není až takový problém. Hodně to ale samozřejmě záleží na vás, majiteli. Ačkoliv by psovi prospělo volně běhat po zahradě a dovádět venku, kdy se mu zachce, žije mnohem častěji v bytě a je odkázán na procházky s páníčkem. Proto se zbavte lenosti a choďte se psem na procházky, co nejčastěji můžete. Jistě to prospěje nejen pejskovi, ale i vám.
Denně byste měli zvládnout procházek několik, klidně i kratších, a nebrat je jen jako čas na vykonání vyměšovacích potřeb. Nabízejte pejskovi během venčení nové a nové podněty, obměňujte trasy, nechce to vyřádit s jinými pejsky, pusťte ho objevovat svět. Na doma mu pořiďte různé hračky, rébusy a hlavolamy, mazlete se s ním. Pořádně vydováděný pes bude mnohem spokojenější, zdravější a utahanější než ten, který se ven dostane na 10 minut na vodítku jenom vyčůrat.
7 zajímavostí o psím spánku, tolik podobnému tomu našemu
Pejsci žijící s námi v bytech často přizpůsobují svůj biorytmus rodinnému životu. Když jsme doma, jsou aktivní, když zavřeme dveře, odpočívají a nabírají síly na další skotačení. Zdá se vám, že si toho spánku dopřávají trochu moc? V porovnání s lidmi skutečně ano, ale nejsou to lenoši, jednoduše to potřebují.
Pojďme se nyní podívat na několik zajímavostí o psím spánku. Možná vás překvapí, jak moc se podobá tomu lidskému.
- Psi spí průměrně 12 – 14 hodin denně, stejně jako batolata. Štěňata dokonce až 18 hodin, stejně jako novorozená miminka.
- Jejich spánek je rozdělen na REM a non-REM fázi, stejně jako náš. Rozdíl je však v tom, že fáze hlubokého spánku u nás zabere přibližně 25 % spacího cyklu, u psů je to jen 10 %, proto potřebují spát déle.
- Kromě toho, že pes prospí půl dne, dalších 30 % času ještě prodříme. Aktivně tráví pouze pětinu dne. Tady je na místě trochu té lidské závisti. J
- Až 45 % pejsků spí se svým páníčkem v posteli, 20 % ve své kleci, 17 % v pelíšku, 14 % kde ho zrovna napadne a pouze 4 % psů spí venku.
- Psům se stejně jako nám zdají sny. Jak ty hezké, tak ty ošklivé, kvůli kterým ze spaní kňučí, rozhazují tlapkami nebo i klapou tlamou.
- Není to sice příliš časté, ale i pejsci trpí spánkovými poruchami. Zvěrolékaři se musí potýkat s léčením nespavosti (za tu často může nějaká zdravotní komplikace), nadměrným denním spaním, tzv. narkolepsií nebo hlasitým chrápáním, potažmo nebezpečnou spánkovou apnoe.
- Psi stejně jako my potřebují během spánku kvalitní podporu těla. Neagitujeme tady za to, abyste psovi pořizovali vlastní postel s kvalitní matrací. Vyberte jim ale dostatečně prostorný pelíšek, ve kterém se budou moci převalovat a protahovat.
A na závěr ještě jedna zvláštnost. V rámci myoterapii jedna expertka doporučuje páníčkům koupit jejich nemocnému psovi na spaní polštář. Nebojte, pes, který ho dokáže ocenit, ví, jak ho použít. Velmi často se díky němu dokáže zbavit nepříjemných bolestí krku. Stejně jako my.
Sponzorované odkazy
Vybíráte si nový tablet? Vsaďte na stylový iPad mini od Applu!