Neděle, 28 května, 2023
- Komerční sdělení -zeny

Kubismus: Revoluční umělecký směr, který změnil pohled na svět

Post date:

Author:

Category:

Kubismus, který vznikl na počátku 20. století, představoval radikální zlom v umělecké tvorbě. Tento avantgardní směr, založený především na dílech Pabla Picassa a Georgese Braquea, odmítal tradiční perspektivu a způsob zobrazení reality. Kubismus přešel na zcela nový způsob prezentace objektů a scén, který rozšířil hranice uměleckého vyjádření.

Hlavní myšlenkou kubismu bylo zobrazení objektů z různých úhlů a pohledů najednou, což představovalo odchod od tradiční perspektivy a iluzionistického zobrazení prostoru. Kubisté se zaměřovali na geometrické tvary, jako jsou kruhy, čtverce, trojúhelníky a kubusy, které používali jako stavební prvky svých děl. Rozdělovali objekty na jednotlivé části a zkoumali jejich vztahy a propojení, čímž vytvářeli nové kompozice a struktury.

Kubismus měl hluboký dopad na umělecký svět a ovlivnil další avantgardní směry, jako je futurismus, konstruktivismus a suprematismus. Jeho inovativní techniky a přístupy k tvorbě přispěly k rozvoji moderního umění a stále inspirovaly generace umělců.

V posledním odstavci se krátce zmíníme o dalších uměleckých směrech, které se vyvinuly po kubismu. Dadaismus vznikl během první světové války jako reakce na šílenství a nesmyslnost války. Dadaisté se zaměřovali na absurditu, náhodu a chaos ve svých dílech, aby vyjádřili svůj odpor k tradičním hodnotám a institucím.

Surrealismus, inspirovaný psychoanalýzou Sigmunda Freuda, se zaměřoval na podvědomí a snovou realitu. Surrealisté usilovali o spojení racionálního a iracionálního, snů a reality, a tím vytvářeli fascinující a záhadná díla.

V závěru lze konstatovat, že kubismus položil základ pro další umělecké směry, jako jsou dadaismus, surrealismus a symbolismus. Dadaismus vznikl jako reakce na hrůzy první světové války a odmítal tradiční umělecké konvence, zatímco surrealismus se zaměřoval na propojení mezi snovou a reálnou sférou a symbolismus na významové hledisko uměleckého díla. Všechny tyto směry sdílejí dědictví kubismu v hledání nových způsobů zobrazení reality a rozšíření hranic uměleckého vyjádření.

- Komerční sdělení -
- Komerční sdělení -magazin

Mohlo by Vás zajímat

Sponzorované odkazy


Vybíráte si nový tablet? Vsaďte na stylový iPad mini od Applu!