Sobota, 26 září, 2020
- Komerční sdělení -

Výpověď a výpovědní doba

Post date:

Author:

Category:

Dostali jste lepší nabídku práce, nebo chcete ve stávajícím zaměstnání skončit. Možná jste dostali výpověď.

Výpověď musí být v první řadě vždy písemná a musí být doručena druhé straně, jinak je neplatná. Podáním výpovědi začíná 2 měsíční výpovědní doba, během které musí zaměstnanec nadále chodit do práce. Pokud se obě strany dohodnou, lze ukončit pracovní poměr i dříve. Existuje i možnost okamžité výpovědi. Té lze ale dosáhnout jen v určitých případech – zaměstnanec nemůže ze zdravotních důvodů dále práci vykonávat anebo pokud zaměstnavatel nevyplatil zaměstnanci odměnu do 15 dnů od splatnosti.  

Zaměstnavatel

Zaměstnavatel může dát zaměstnanci výpověď pouze ze závažných důvodů uvedených v § 46 zákoníku práce. Nemůže ovšem dát výpověď, pokud je osoba v ochranné lhůtě, jako např. těhotné ženy, ženy na mateřské a rodičovské dovolené. Také nesmí dát výpověď zaměstnanci, kterého zastihla např. nemoc během výpovědní lhůty. Pokud si to ale zaměstnanec způsobil úmyslně sám, pak nemocenská ve výpovědní lhůtě neplatí.

Zaměstnanec

Zaměstnanec může podat výpověď z libovolného důvodu nebo také bez uvedení důvodu. Po jejím podání začíná výpovědní doba, která začíná prvním dnem následujícího měsíce. Tato doba je vhodná také pro hledání nového zaměstnání. Ideální je skončit v práci a po uplynutí výpovědní doby rovnou podepsat pracovní smlouvu (vzor zde) jinde. Pokud se to nepodaří včas, není třeba panikařit. Na úřadu práce se evidujete jako zájemce o zaměstnání a můžete podat i žádost o podporu v nezaměstnanosti.

Pečlivě vybírejte své nové zaměstnání, přece jen v něm trávíte spoustu času. Na pracovním portálu VimVic.cz můžete nejen sledovat různé pracovní nabídky, ale i porovnávat hodnocení různých firem nebo absolvovat kurz, na který jste dříve neměli čas.

- Komerční sdělení -
- Komerční sdělení -

Mohlo by Vás zajímat

Sponzorované odkazy

Chcete si pořídit domácí wellness? S projektováním wellness na míru vám pomohou specialisté z Wellness Vision!
Vybíráte si nový mobilní telefon? Vsaďte na stylový iPhone Xs od Applu!

Ovoce jako váš nejlepší přítel

Rádi bychom v následujících řádcích zbořili několik mýtů o ovoci a zajistili mu trochu lepší reputaci, než jakou mohlo v posledních obdobích získat.

Zelená pro vaše děti

Společnost Zelená Žirafa se na českém trhu prezentuje prodejem dětských hraček, kočárků a jiných potřeb pro děti. Specializujeme se především na výběr...

Jak vyřešit finanční tíseň?

Přestali se k vám příbuzní znát ve chvíli, kdy vešlo ve známost, že jste finančně na dně a že potřebujete nějakou půjčku? Nechávají...