Úterý, 6 prosince, 2022
- Komerční sdělení -zeny

Výpověď a výpovědní doba

Post date:

Author:

Category:

Dostali jste lepší nabídku práce, nebo chcete ve stávajícím zaměstnání skončit. Možná jste dostali výpověď.

Výpověď musí být v první řadě vždy písemná a musí být doručena druhé straně, jinak je neplatná. Podáním výpovědi začíná 2 měsíční výpovědní doba, během které musí zaměstnanec nadále chodit do práce. Pokud se obě strany dohodnou, lze ukončit pracovní poměr i dříve. Existuje i možnost okamžité výpovědi. Té lze ale dosáhnout jen v určitých případech – zaměstnanec nemůže ze zdravotních důvodů dále práci vykonávat anebo pokud zaměstnavatel nevyplatil zaměstnanci odměnu do 15 dnů od splatnosti.  

Zaměstnavatel

Zaměstnavatel může dát zaměstnanci výpověď pouze ze závažných důvodů uvedených v § 46 zákoníku práce. Nemůže ovšem dát výpověď, pokud je osoba v ochranné lhůtě, jako např. těhotné ženy, ženy na mateřské a rodičovské dovolené. Také nesmí dát výpověď zaměstnanci, kterého zastihla např. nemoc během výpovědní lhůty. Pokud si to ale zaměstnanec způsobil úmyslně sám, pak nemocenská ve výpovědní lhůtě neplatí.

Zaměstnanec

Zaměstnanec může podat výpověď z libovolného důvodu nebo také bez uvedení důvodu. Po jejím podání začíná výpovědní doba, která začíná prvním dnem následujícího měsíce. Tato doba je vhodná také pro hledání nového zaměstnání. Ideální je skončit v práci a po uplynutí výpovědní doby rovnou podepsat pracovní smlouvu (vzor zde) jinde. Pokud se to nepodaří včas, není třeba panikařit. Na úřadu práce se evidujete jako zájemce o zaměstnání a můžete podat i žádost o podporu v nezaměstnanosti.

Pečlivě vybírejte své nové zaměstnání, přece jen v něm trávíte spoustu času. Na pracovním portálu VimVic.cz můžete nejen sledovat různé pracovní nabídky, ale i porovnávat hodnocení různých firem nebo absolvovat kurz, na který jste dříve neměli čas.

- Komerční sdělení -
- Komerční sdělení -magazin

Mohlo by Vás zajímat

Sponzorované odkazy


Vybíráte si nový tablet? Vsaďte na stylový iPad mini od Applu!