Sobota, 1 dubna, 2023
- Komerční sdělení -zeny

Escape game – výprava do světa fantazie i vrácení v čase

Post date:

Author:

Category:

Možná si myslíte, že v zábavním světě deskových a počítačových her s rozšířenou realitou vás už nic nepřekvapí – to jste asi ještě neslyšeli o escape game. A pokud slyšeli a stále vás to nechává chladnými, tak jste je patrně nevyzkoušeli. Všechno to, co jste zažívali doteď jen ve virtuálním světě, případně na desce stolu, se mění v realitu. Žádné 3D brýle nebo jiné vychytávky, protože to je reálná hra. Byli jste zvyklí procvičovat mozkové buňky u znalostních nebo rébusových deskových her s rodinou, případně se vcítili do hlavního hrdiny na obrazovce počítače, za kterého jste plnili logické a záludné úkoly. Nyní to jste ale vy, kdo je v centru dění. Vy jste na pomyslné obrazovce počítače nebo na hrací ploše deskové hry. Nejlepší na tom je, že si sami můžete vybrat, jakou hru chcete hrát. Chcete se vrátit v čase a dostat se mezi pyramidy do dob faraonů, nebo na hrad krále Artuše? Nebo naopak kupředu do budoucnosti, do vesmíru nebo na Mars? Nabídek je nepřeberné množství a jako zákazník si dnes již opravdu můžete vybírat.

Po boomu escape games zhruba v polovině roku 2014 se trh s nimi doslova zahltil nabídkou. Každé větší město má na výběr už i několik desítek takových her a jejich organizátorů a poskytovatelů. O tom, jak Češi propadli kouzlu escape game se můžete dočíst tady.

Escape game – silně návyková zábava

Když se vrátíme ke srovnání s počítačovými hrami, možná vás napadne, co dál. Dohrajete hru, dostanete se ven (nebo ne?) a tím to končí. Vaše hra samozřejmě, ale pro větší zábavu existuje nejen mnoho variant, jak bylo naznačeno na začátku článku. Existují i různé stupně obtížnosti. Takže pokud začnete na nejnižším, což se organizátory vřele doporučuje, příště na vás už čeká těžší a komplikovanější hra s více propleteným příběhem. Zatím se osvědčuje vcelku jasný model zákazníků u escape games. Pokud přijdete jednou, z drtivé většiny přijdete znovu. Jako nejčastější důvod se uvádí zvědavost a hlavně výzva. Lidé rádi testují své limity a mají pocit, že na to mají. Jestli to tak ale opravdu je, ukáže jen až samotná hra.

Vezměte s sebou kolegy i babičku

Escape game je živá reálná hra v autentickém prostředí, kde vy jste hlavním hrdinou a jen na vás je, jak a kam se bude hra dále ubírat. Veškerá rozhodnutí jsou jen na vás. A stejně tak jako ve hře, i před jejím samotným začátkem se rozhodujete, s kým do ní půjdete. Není to tak, že byste přišli a organizátor by vás rozdělil do skupin, podle toho, kolik by se přihlásilo lidí na termín. Vy už předem hlásíte s kým a v jakém počtu přijdete. Organizátor vás do místnosti pak již pouští zcela samotné a je jedno jestli jste ve dvou nebo vás je šest. Nutno podotknout, že čím více lidí, tím více nápadů a rychlejší spád celého příběhu může nastat. Nicméně zpravidla bývá maximum opravdu pouze šest hráčů. To, jak escape game probíhají např. v centru Prahy, se můžete dočíst v tomto článku.

Z dlouhodobých zkušeností si escape game vybírá čím dál více firem jako předmět teambuildingu. Hry vítězí nad klasickými party nebo večeřemi, protože je to mnohem větší zábava a pro pracovní tým má několik nesporných výhod. Testuje schopnosti všech, každý má možnost se projevit a každý to také udělá po svém. Tým se tak mnohem lépe vykrystalizuje, semkne a snáze komunikuje. Společné hraní odstraňuje bariéry a pomáhá lidem se k sobě dostat blíže, tedy lépe spolu spolupracovat. A právě ony pracovní týmy jsou typickým příkladem těch klientů a hráčů, kteří se vracejí. Jsou většinou nadšení, že mají společný zážitek a že si užili skvělé chvíle pohromadě, a tím pádem je to nutí už jen z toho důvodu jít do toho znovu. Druhým, neméně podstatným, důvodem je právě hráčství a adrenalin z výzvy, která na ně čeká skrytá v další místnosti s vyšším stupněm obtížnosti.

- Komerční sdělení -
- Komerční sdělení -magazin

Mohlo by Vás zajímat

Sponzorované odkazy


Vybíráte si nový tablet? Vsaďte na stylový iPad mini od Applu!