Úterý, 6 prosince, 2022
- Komerční sdělení -zeny
Domů Blog

Zvyšte zásoby bylinných čajů a sirupů

0

Zpříjemnit si volný večer můžete mnoha způsoby. Zatímco někdo se přiklání k dobré knize nebo stolní hře, jiný dává přednost sypanému bylinnému čaji, díky kterému nám nebude zima. Čaje totiž umí příjemně zahřát a jsou stejně jako bylinné sirupy nadupané složkami, jež podpoří naše zdraví. Ostatně to je jeden z důvodů, proč bychom v nadcházející zimě měli zvýšit stávající zásoby tohoto horkého nápoje.

Potěší chuť, čich i zahřeje v dlaních

Současnou společnost můžeme rozdělit na dva pomyslné tábory, a sice na ty, kteří milují čaje a ty, kteří jsou spíše zastánci kávy. I když je pravdou, že se najdou jedinci denně přebíhající z jednoho tábora do druhého, můžeme nás takto rozdělovat. I když pomyslné dvě strany barikády existují, existují také spojitosti mezi oblíbenými horkými nápoji.

Bylinkové čaje stejně jako káva umí zahřát v dlaních, navíc potěší chuť i čich. Čaj je navíc na rozdíl od kávy už po dlouhá staletí ústředním motivem řady společenských setkání a také je synonymem odpočinku. Nejedna bylinka, ze které se čaj připraví, totiž efektivně bojuje proti stresu, případně proti nahromaděné úzkosti, která v nás zabředla z mnoha důvodů.

Bylinky k našemu prospěchu

Bylinky na rozdíl od tradičních ovocných čajů přináší člověku jakousi přidanou hodnotu. Už od přírody se sbírají pro své blahodární vlastnosti a nezapomíná se na ně ani dnes, i když je doba velmi moderní. I když existuje řada skvělých knih, které mluví o zdravotních účincích bylinek, naše babičky nám tyto informace vštěpovaly do našich hlav už od malička. A tak moc dobře víme, že levanduli nebo meduňku užíváme pro klidné spaní nebo že máta uklidňuje žaludek.

Mnohé bylinné čaje seženete také v řadě spojení. Vytváří se tím nejen velmi aromatická, specifická a unikátní kombinace, ale také se násobí účinky čaje, který se rozhodnete konzumovat.

Nemoci, proti kterým bojují masáže

0

Máte před sebou volnou chvíli? Nemusíte nutně uklízet nebo zkouknout další díl oblíbeného seriálu. Daleko lepší cesta jsou masáže. Pokud se ve vašem okolí nachází nějaké masáže nebo wellness, zajděte si na takovou, která vám pomůže uvolnit se. A co víc! Masáže pomáhají i proti celé řadě onemocnění. Pojďme být trochu konkrétní!

Nejen na únavu a pochroumané tělo

Řada lidí se domnívá, že masáže jsou lékem na pochroumané tělo. Ano, sice dávají tělo do kupy, ale není to to jediné, co masáže umí. Zahání únavu konkrétní partie, navíc ji podporují a tím, že se jedná o odpočinkovou činnost, dokážou také podpořit naši psychiku.

Jak ale bylo zmíněno, masáže ulevují od mnoha zdravotních problémů a nemocí. Zmíněným výčtem seznam benefitů tedy jenom začíná.

Proti bolestem zad

V současné době, kdy drtivá většina lidí bojuje s bolestmi zad se nabízí otázka, jak s nimi zatočit. Každodenní práce v kanceláři bolestem spíše nahrává do karet a neanuluje ji, stejně tak špatné držení těla u počítače na problém zadělává než ho řeší. Naštěstí do hry vstupují masáže, které dokážou nepříjemný pocit zmírnit, dokonce mu předejít. I proto se ostatně doporučuje na masáže docházet s předstihem, ne až ve chvíli, kdy se záda ozvou.

Proti stresu

Věděli jste, že stres je tichým a velmi pomalým nepřítelem? Jeho následky mohou vést k celé řadě onemocnění, předně k úzkostem, depresím, také k panické atace nebo k onemocnění srdce. Tím, že budete pravidelně docházet na masáže se zbavíte stresu a nahromaděného napětí a snížíte tím pravděpodobnost vzniku nebezpečných nemocí.

Proti artritidě

V posledních letech se velká část populace potýká se zhoršenou pohyblivostí kloubů. Zatímco někdy se jedná jen o následek přetížení, jindy se tomuto problému může říkat artritida. Pokud se rozhodnete pro pravidelné masáže, můžete tím zlepšit pohyblivost kloubů, také se zbavit otoků a podpořit i správné držení těla.

Pro negarážovaný vůz by měla být autoplachta samozřejmostí

0

Spousta z nás nemá garáž, a tak je nucena svého čtyřkolového miláčka parkovat před domem či někde poblíž. A pokud bydlíme někde ve městě, často chceme vybrat nějaké boční místo, kde auto nebude tolik na očích, a tak zvolíme například boční ulici nebo místo pod stromem. Druhý den ale zjistíme, že jsme příliš dobře neudělali, protože celá karoserie je plná pylu nebo trusu od ptactva. Nevymýšlejte parkovací alternativu . Zastavte si u domu a přikryjte své auto autoplachtou. Pomůže vám víc než strom v boční ulici.

Proč používat krycí autoplachtu?

Krycí autoplachta neslouží jen k tomu, aby nám ochránila auto před prachem, ale může nám pomoci i před jinými vlivy, jako je pyl, škrábance od odletujících kamínků, před slunečními paprsky a jejich UV záření, které umí nevzhledně zamíchat paletou barev vaší karoserie. Stejně tak dobře poslouží před oděrkami, které způsobí neopatrní kolemjdoucí nebo řidiči, kteří parkují vedle vašeho auta a dveřmi odřou vaší karoserii. A pokud vám dělá vrásky na čele krupobití, lze zvolit takovou plachtu, která před ním auto ochrání.

Autoplachtu využijte také pro garážovaná auta, se kterými dlouhodobě nevyjíždíte a nechcete, aby se na něj neprášilo. Například na takový veterán by se opravdu prášit nemělo.

Vyberte správně, ať jste s plachtou spokojeni

V prodejně autodoplňků lze běžně sehnat autoplachtu různých velikostí a typů. Zvolit můžete takovou, která přikryje pouze přední sklo, půlku auta, tzn. střechu, kapotu a okna, ale také můžete pořídit plachtu na celé auto.

Při výběru se jistě vyplatí zohlednit model a rok výroby vašeho vozu, aby plachta nebyla příliš malá, nebo naopak, aby nebyla příliš velká. Rozhodující by pro vás měl být také materiál, ze kterého je plachta vyrobena. Tenká nylonová spolehlivě zabrání před prachem, silná nylonová, která je nepromokavá, zabrání před námrazou, deštěm, sněhem, ale i před kamínky či chodci. Naopak plachta s membránou spolehlivě ochrání před krupobitím.

Malá čistička vzduchu udrží rovnováhu po celý den i noc

0

Ať už doma trávíte více či méně času, stejně tak vaše děti či drahá polovička, je potřeba zejména v zimě dbát o udržení zdravého prostředí v domácnosti. A pokud se u vás doma nachází astmatik, alergik či citlivější jedinci, tak dvakrát tolik.

Letos, alespoň zatím, hlásí opravdu chladnou zimu, takže nejen že budete otevírat okna méně kvůli tomu, aby neunikalo tak drahocenné teplo, ale pravděpodobně i proto, že bude častěji pravděpodobnější vznik smogu, který se drží v atmosféře a jediným otevřením dveří se vkrade i do vaší domácnosti. Mnoho lidí nyní přechází zpět k tuhým palivům, a i to bohužel smogu nahrává. 

Proto je velice příjemným řešením, které navíc využijete celoročně, praktická čistička vzduchu.

Zdravé ovzduší doma po celou zimu i celý rok

Čistička vzduchu Kärcher AF 20 by mohla být přímo unikátním řešením. Jedná se o menší a lehčí zařízení, které se postará o dokonalé čištění vzduchu v místnostech do 20 m2 . Snadno si ji přeneseme do pracovny při Home office, kde bude dělat věrnou, ale hlavně tichou společnost. A večer ji přeneseme dětem do pokojíku, aby se jim dobře spalo. Čistička vzduchu AF 20 čistí vnitřní vzduch od alergenů, škodlivin a patogenů pomocí svého vícevrstvého filtračního systému a náplně z aktivního uhlí.

Zařízení vám na displeji ukáže kvalitu ovzduší pomocí barevného kódu, a jeho případné znečištění. Upozorní i na potřebu výměny filtru. Nebojte můžete čističku nechat „o samotě“ i s dětmi. Je ultra tichá a nabízí i noční režim, takže neruší od spánku ani práce. Dětská pojistka, časovač a automatický režim pro přizpůsobení se ovzduší jsou samozřejmostí. Účinnost filtru s 99, 95 % a vysoce kvalitní laser pro zmapování ovzduší spolu s kvalitním zpracováním vám přináší perfektního a bezpečného společníka na celý den i noc.

Chcete vědět mnohem více? Mrkněte na www.karcher.cz.

Thorovo neodlučitelné kladivo Mjölnir

0

Mjölnir je v severské mytologii název Thorova kladiva. To dává Thorovi jeho rozsáhlou moc a říká se, že ho ukoval trpaslík. 

Kvůli krátké rukojeti zbraně ho Thor mohl ovládat pouze jednou rukou a musel nosit kouzelné železné rukavice, aby mohl držet násadu.

Bůh hromu kladivo používal k ochraně nebe a země před nepřáteli, jako byli obři a jejich ničivá síla. Podle některých zdrojů může jméno Mjölnir ve staroseverštině znamenat blesk. Když lidé slyšeli zvuk hromu, věděli, že Thor, jehož jméno znamená hrom, a jeho kladivo jsou v akci!

V době christianizace severní Evropy získal symbol Mjölniru další význam. Křesťanským symbolem byl nejčastěji kříž, a aby se odlišili, nosili ti, kteří se drželi staré víry, symbol Thorova kladiva. V severské mytologii se křesťané spojovali s obry a chaosem, protože se snažili zničit jejich starobylou kulturu.

Chcete se přečíst více o dalších zajímavých tématech, špercích, módě nebo drahých kamenech? Podívejte se na náš blog. Můžete si zde například přečíst o zajímavých korundech nebo o podceňované krásně žluté síře.

Sušené bylinky – kde všude je můžete využít?

0

Když se řekne bylinky okamžitě si vzpomenete na jejich krásnou a omamnou vůni? Svazek sušené levandule nebo máty krásně voní a je také hezkou i praktickou dekorací. Bylinky obecně se využívají hlavně při vaření. Mít doma sušené bylinky je vždycky dobrá volba. Když nemáte po ruce čerstvé a potřebujete dochutit marinádu nebo rovnou celé jídlo, jsou právě ty sušené adekvátní náhradou.

Bylinky nejen v kuchyni

Nejen v kuchyni, ale také v mnoha dalších odvětvích jsou sušené bylinky účinné. A jejich zdravotní účinky jsou nezpochybnitelné. Můžete z nich například připravit dobrý a zdravý čaj, domácí masku na pleť nebo z nich vyrobit drobnosti, kterými obdarujete celou rodinu. Kromě vaření, kde dál je můžete využít? A jaké účinky pro vás budou mít?

Připravte si výborný čaj

Bylinkový čaj si můžete dát ráno ke snídani nebo odpoledne, kdy si ho vychutnáte například u četby dobré knihy nebo sledování seriálu. Udělejte si z pití čaje rituál, který si budete denně užívat. Připravit si můžete například také čaj z přírodně vysušených květů z levandule. Voňavý čaj navodí příjemnou atmosféru a jak je známo, právě levandule má uklidňující účinky, takže může působit na duševní zdraví. Také má pozitivní účinky při léčbě akné, při stresu, nespavosti a mnoha dalším.

Vaření a pečení

Víte, že bylinky je možné použít také při vaření a pečení? Přirozeně si vybavíte třeba pažitku, libeček, tymián a další bylinky, které v kuchyni používá snad každá hospodyňka. Pravdou je, že moderní gastronomie pracuje i s méně známými sušenými bylinkami. Můžete si připravit například levandulový koláč, sirup z heřmánku a mnoho dalšího.

Relaxační koupele

Těšíte se po náročném dni domů, kdy si budete moct odpočinout u dobrého seriálu nebo sklenice vína? Vyzkoušejte relaxační koupel, která z vás vyplaví stres, nervozitu i napětí z celého dne. Když do koupele přidáte bylinky celou koupel nejen provoníte, ale například zklidní podrážděnou pokožku hlavy, doporučuje se také při migréně nebo stresu. A jaké bylinky do koupele přidat? Například přírodní vysušené květy z heřmánku má skvělé uklidňující účinky. Při koupeli platí, že méně bylinek je někdy více a pozor na jejich míchání. Aby se z koupele nestala příliš aromatická esence, která způsobí bolesti hlavy.

Péče o pleť

Bylinky jsou skvělými pomocníky také při přírodní péči o pleť. Využít můžete například bylinné odvary nebo tonika, které pleť zbavují nečistot a dodávají ji vitamíny. Kromě jiného mají spoustu pozitivních účinků například na akné. Můžete si připravit bylinkovou parní lázeň, kdy se během inhalování a nápařky roztáhnou póry a krásně pročistí. Při péči o pleť můžete využít například přírodní vysušené Růžové pupeny, které obsahují antioxidanty a vitamíny. Ty přispívají k mladistvé a zdravě vypadající pokožce.

Zdravé polévky zahřejí a doplní energii. Jde to i vegansky

0

Je na čase dát jednou provždy vale polotovarům a zahájit návrat ke kořenům. Prolistovat babiččinu kuchařku totiž s jistotou znamená objevit poklad v podobě vydatných a poctivých domácích polévek. Je libo pórková, brokolicová či kulajda?

Co je tak speciálního na pórku? Zatímco jedni mu nemohou přijít na jméno, a to zejména kvůli cibulové chuti, druzí na něj pějí chvalozpěvy a nedají na něj dopustit. Čím si tato podlouhlá štíhlá zelenina získala srdce milovníků polévek?

Pórek lze s čistým svědomím zařadit mezi potraviny, které se honosí léčivými účinky. Úspěšně zápasí s nechtěnými střevními mikroby a naopak těm žádoucím mikrobům dodává potřebnou výživu

Polévka z pórku uvařená je výborným zdrojem vlákniny, která prodlužuje pocit sytosti. Pórek samotný obsahuje jen velmi malé množství kalorií, a je tudíž vhodný pro ty, kdo uvažují o redukci hmotnosti třeba prostřednictvím zázraku jménem pórková polévka. Recept na ni je jednoduchý a dokonce veganský a bezlepkový. Více veganských receptů na https://www.vegan.cz/

Stačí zkombinovat hlavní ingredience, mezi něž patří pórek, brambory, česnek, rozmarýn a tymián a krémová vitamínová bomba je na světě. 

Základem je osmahnout pórek a cibuli, přidat brambory, česnek, sůl, pepř, koření, zeleninový vývar a bobkový list. Po zhruba 20 minutách vaření je možné vmíchat citronovou šťávu a kokosové mléko (případně jej zcela vynechat) a vše rozmixovat do krémova. Petrželová ozdůbka je tečkou na závěr. 

Brokolicová polévka za pórkovou v ničem nezaostává

Zelená košťálová zelenina připomínající svým tvarem populárnější květák je dokonalým arzenálem zdraví prospěšných živin. Pomáhá normalizovat funkci střev, snižuje hladinu cholesterolu, kontroluje hladinu cukru v krvi a pomáhá dosáhnout zdravé hmotnosti.

Jaký je nejzdravější způsob konzumace brokolice? Vaření (respektive nevaření) brokolice je nejlepší ochrana jejího výživového bohatství. Příliš dlouhé vaření brokolice ničí enzym, který bojuje proti rakovině. Podle odborníků na výživu je nejlepší jíst brokolici syrovou nebo vařenou v páře jen dvě až tři minuty.

Brokolice je vitamínovým zázrakem s mnoha zdraví prospěšnými látkami. A skvělou chutí. 

Jak nejlépe zužitkovat brokolici? Prim hraje brokolicová polévka. Recept na ni přesvědčí i ty největší brokolicové skeptiky! Vždyť kdo by odolal krémové polévce v kombinaci s křupavými domácími krutony? 

Ingredience

 • brokolice
 • česnek
 • cibule
 • 120 g brambory
 • 6 polévkových lžic másla
 • 3 polévkové lžíce mouky
 • 800 ml zeleninového vývaru
 • 400 ml plnotučného mléka
 • 100 ml smetany
 • 70 g sýru čedar
 • ½ limetky
 • sůl a pepř

Oloupejte a nakrájejte cibuli, česnek a brambory na jemné kostičky. Brokolici nakrájejte na růžičky. Rozpusťte část másla ve velkém hrnci a smažte na něm cibuli a česnek přibližně 2 minuty. Postupně přidávejte mouku a důkladně ji promíchejte, aby se vytvořila jíška. Zašlehejte zeleninový vývar a mléko. Přidejte brokolici a brambory a přiveďte k varu. Nechte vařit přibližně 20 minut nebo dokud brokolice a brambory nezměknou.

Do polévky přidejte smetanu a rozdrobený čedar. Míchejte, dokud se sýr nerozpustí. Rozmixujte ponorným mixérem, až je polévka zcela hladká, a podle chuti ji vylepšete limetkovou šťávou, solí a pepřem. 

Toastový chléb nakrájejte na kostičky a rozpulte stroužek česneku. Na pánvi na středním ohni rozpusťte zbývající máslo a přidejte česnek. Chléb nakrájený na kostičky smažte přibližně 5 minut nebo dokud není ze všech stran zlatohnědý a křupavý. 

Kulajda

Česká polévka zvaná kulajda je klasikou nad klasiky. Hustý bílý vývar z brambor, hub a smetany má tolik variant, kolik je českých a moravských nářečí. Mezi další klíčové ingredience patří vejce natvrdo. Kulajdu lze ozvláštnit zakysanou smetanou, kmínem a širokou škálou dalších bylinek a koření. 

Konkrétní kulajda recept se liší, obvykle podle toho, jaká verze se předává v různých rodinách z generace na generaci. Kromě přísad se mohou lišit i způsoby přípravy. Například brambory se mohou vařit buď v polévce, nebo se připravují zvlášť a přidávají se těsně před podáváním, nebo se podávají jako příloha.

Při typické verzi kulajdy se brambory nejprve oloupou, nakrájejí na kousky a uvaří v zeleninovém vývaru. Poté se přidá koření, například kmín a houby. Bezprostředně poté se rozšlehá mouka, mléko a smetana a vlije se do vývaru. Tato směs se nechá několik minut vařit. Pro zvýraznění chuti se může vmíchat také ocet. Jako poslední se přidávají rozpůlená vejce natvrdo. Podle některých receptů se do polévky také rozklepnou vejce a vaří se v ní.

Kde jsou oblíbené místa na zrcadlo?

0

Zrcadlo je neodmyslitelnou součástí většiny domácností. Většinou slouží k tomu, abychom se před odchodem z domu upravili, mohli se učesat, nalíčit či oholit. Už dávno ale nejsou jen dominantou předsíní a koupelen, jelikož zrcadlo dokáže prosvětlit i malý byt a opticky ho zvětšit.

Kam zrcadlo umístit?

Zrcadlo v koupelně je samozřejmostí. Zejména dobře zde vypadají LED zrcadla, která jsou podsvícená a tím váš obličej dokonale osvětlí bez matoucích stínů. Navíc díky nim nebudete během ranní očisty potřebovat další osvětlení. Ideální je umístit zrcadlo přímo nad umyvadlo, a to tak, aby sahalo o něco výš, než je výška nejvyššího člena domácnosti a bylo o něco širší než samotné umyvadlo.

Chodba je dalším místem, kde by zrcadlo rozhodně chybět nemělo. Do této místnosti se hodí zejména stojaté zrcadlo, které se dá přemisťovat, ale pokud není chodba dostatečně veliká, poslouží i klasické zrcadlo na zeď. Důležité je, abyste v zrcadle viděli celé tělo, nikoliv jen horní polovinu.

Zrcadlo v obývacím pokoji může opticky zvětšit prostor a nahradit třeba i klasické obrazy. Kromě toho bude odrážet barvy stěn, světlo i zajímavý nábytek a dekorace. V obývacím pokoji je ideálním místem pro zrcadlo stěna nad pohovkou, nad komodou nebo nad krbem. Dobře ale bude vypadat i zrcadlo naproti oknu – místnost pak bude vypadat, že v ní jsou okna dvě.

Zrcadlo může mít své opodstatnění i v kuchyni, a to nad kuchyňskou linkou. Kuchař nebo kuchařka by měli v zrcadle vidět i prostor za sebou, aby je nikdo nemohl překvapit například při krájení zeleniny. Jako zrcadlo může sloužit třeba i nerezová digestoř.

Kde by naopak zrcadlo být nemělo?

Zrcadlo by naopak nemělo být umístěné v ložnici a když, tak jen malé. Pokud ho umístíte naproti posteli, může rušit váš spánek. Lepší možností je pořídit si rovnou toaletní stolek se zrcadlem nebo zrcadlo umístit na vnitřní stranu šatní skříně. Tak vás nebude rušit.