Nespavost, chrápání, náměsíčnost nebo dokonce spánková paralýza – to vše jsou velmi nežádoucí jevy, které se mohou během spánku vyskytnout. Spánkové poruchy jsou velmi rozšířené a trpí jimi velké procento lidí. Příčiny mohou být různé a může se mezi ně počítat i nevhodná ložnice.
Místo odpočinku vyčerpání
Zaměřte se nejprve na celou místnost. Existuje konkrétní důvod, který vás ruší od spánku nebo může způsobovat jiné poruchy? Bydlíte u hlučné silnice? Svítí vám do ložnice pouliční osvětlení? Potom stačí na noc zavírat okna či pečlivě zatahovat žaluzie. Zkontrolujte také stav vaší postele – pokud totiž spíte na staré proleželé matraci a k dispozici máte nevhodné lůžkoviny, není divu, že z postele vstáváte spíše unavení než svěží. Matrace je přitom klíčová a spánková porucha může být to příjemnější, co si z ležení na ní můžete odnést. Jestliže totiž nemáte správnou oporu pro krční páteř i zbytek páteře, může to vyústit v mnoho dalších zdravotních komplikací.
Uspořádání ložnice
Většinou však příčiny nejsou tak triviální. Poruchy spánku může mít na svědomí i samotné uspořádání ložnice. Postel by rozhodně neměla být u okna. Ložnice by celkově měla působit útulně a vzdušně – přebytečný nábytek nebo příliš mnoho dekorací vás může od spánku spíše odrazovat. Pozor si dávejte také na to, aby v ložnici nebylo přetopeno. Na noc ztlumte topení a než půjdete spát, vyvětrejte. Důležité je také samotná podlaha v ložnici. I když mnoho lidí preferuje vinylové či PVC podlahy, do pokoje kde spíte, jsou absolutně nevhodné. Mohou totiž obsahovat plasty a jiné škodlivé látky, které dýcháte během spaní. Pokud tedy chcete maximálně zdravé prostředí, nahraďte je dřevěnou podlahou či přírodní ekologickou podlahou.
Jestliže spánkové poruchy nadále přetrvávají i přes odstranění všech možných příčin, bude nejlepší se svěřit do rukou lékařů. Mohou totiž odkazovat na nějakou skrytou nemoc.
Sponzorované odkazy
Vybíráte si nový tablet? Vsaďte na stylový iPad mini od Applu!