Pátek, 24 března, 2023
- Komerční sdělení -zeny

Psycholog nebo psychiatr? Jaký je rozdíl?

Post date:

Author:

Category:

Psychoterapie je mnoha lidem tak důvěrně známé. Zejména dnešní doba nahrává do vínku profesím, které mají za úkol pomáhat člověku po jeho psychické stránce. Žijeme v době, kdy jsme neustále nějak zkoušeni a kdy to naše psychika nemusí zrovna dobře zvládat. Pokud i vy cítíte, že potřebujete odbornou pomoc, nabízí se otázka, zdali zamířit k psychologovi nebo k psychiatrovi. To jsou totiž povolání, která se velice často zaměňují, ovšem znamenají něco zcela jiného. 

Jaký je základní rozdíl mezi psychologem a psychiatrem?

Rozdíl mezi oběma profesemi lze popsat různými způsoby. Jedním z nich je, že psychiatr předepisuje léky, na druhou stranu psycholog léčí slovem čili zmiňovanou psychoterapií. Zatímco psychiatr je lékař s vystudovanou lékařskou fakultou, psycholog má naopak pouze humanitní vzdělání, kterým obvykle bývá filozofická fakulta. 

V praxi se s psychologem řeší například vztahové problémy, rodinné potáže, také sebevědomí nebo otázky smyslu života a naplnění. Najdou se mezi námi také ti, kteří se zaměřují na léčbu různých fóbií. Psychiatr se poté navštěvuje ve chvíli, kdy se člověk stává nebezpečným nejen pro své okolí, ale je také nebezpečím sám pro sebe. Trápí ho halucinace nebo podobné těžké či chronické stavy. 

Některé stavy se bez psychiatra zvládnout nedají

Je však třeba konstatovat, že psychologové a psychiatři spolu často úzce spolupracují, často je najdeme na společné ambulantní klinice. I když člověk přijde k psychologovi s depresemi a tím, že je potřebuje ze svého života odstranit, někdy je problém v takovém stádiu, že ho mluveným slovem vyléčit nelze. Je zapotřebí medikace a zde je už psycholog krátký. Nastupuje tedy psychiatr, ke kterému jsou také velice často posíláni lidé trpící narušením vztahu s realitou.

Ovšem to platí i obráceně. Psychiatři zase posílají k psychologům jedince, kteří na tom nejsou tak špatně, aby potřebovali medikaci. Jsou to většinou lidé cítí se jen méně šťastnými či ti, kteří se jen s nějakou věcí neumí sami vypořádat.

- Komerční sdělení -
- Komerční sdělení -magazin

Mohlo by Vás zajímat

Sponzorované odkazy


Vybíráte si nový tablet? Vsaďte na stylový iPad mini od Applu!