Čtvrtek, 2 července, 2020
- Komerční sdělení -

Kurkumin

Post date:

Author:

Category:

Kurkumin, který je též označovaný jako kurkumová žluť, turmerova žluť či CI přírodní žluť 3, je žluté přírodní barvivo v čisté formě vyráběné extrakcí z různých druhů rostlin rodu kurkuma. Jde o rostliny příbuzné zázvoru z čeledi zázvorovitých. Tato složka kurkumy bývá součástí výživových doplňků hlavně díky tomu, že dokáže skvěle posilovat játra a funguje jako antioxidant. To ale není vše, co dokáže.

Kde se kurkumin vzal?

V Indii se kurkuma používá již odnepaměti. Je tradiční složkou indické kuchyně už více než 4 000 let a v ájurvédě je taktéž používána velice dlouho. Kromě gastronomie se využívá i jako léčivá bylina, o čemž není příliš známo. V hindských obřadech navíc symbolizovala slunce, ochranu a bohatství. Právě jedna z nejdůležitějších složek kurkumy – kurkumin – je velmi ceněn díky svým protizánětlivým vlastnostem.

Jaké jsou léčivé účinky kurkuminu?

V tradičním léčitelství má kurkumin opravdu široké užívání. Má zejména příznivý vliv na trávicí soustavu. Zlepšuje celkově trávení, dále pomáhá při činnosti jater a žlučníku, zvyšuje tvorbu žaludečních šťáv a užívá se třeba i při bolestivé menstruaci. Také ho mohou používat ženy, které trpí poporodními bolestmi břicha a menstruačními pauzami. Jak již bylo zmíněno, má silně protizánětlivé, protibakteriální a protivirové účinky.

Používá se jako povzbuzující prostředek, protože podporuje regeneraci, imunitu a zmírňuje bolesti. Z hlediska medicíny ájurvédy má kurkumin taktéž zklidňující účinky, vyživuje tkáně a podporuje fyzický pohyb.

Kurkumin funguje jako prevence proti mnoha onemocněním

Pokud jste ohroženi rizikem infarktu či mozkové mrtvice, měli byste o kurkuminu rozhodně popřemýšlet. Chrání nervovou soustavu před účinky volných radikálů a působí protizánětlivě. Právě záněty jsou jednou z nejdůležitějších složek všech kardiovaskulárních onemocnění. Dále také slouží jako prevence proti cukrovce, která je jednou z nejčastějších civilizačních chorob. Kurkumin zlepšuje funkci buněk, které produkují inzulín a brání jejich zničení.

Jak se kurkumin užívá?

U tohoto doplňku stravy je nejlepší to, že si ho nemusíte kupovat zvlášť. Právě kurkuma, která tuto látku obsahuje, totiž skvěle poslouží při indické kuchyni. Samotná kurkuma je pak součástí koření kari, které je i u nás hojně využíváné. Pokud byste ale přeci jen raději využívaly doplňky stravy, samozřejmě je lze sehnat ve formě tabletek. Je ale důležité vědět, že se kurkumin hůře vstřebává a proto je vhodnější užívat ho s piperinem, který se nachází v pepři.

Kurkumin můžete zakoupit v eshopu Energie života.

- Komerční sdělení -
- Komerční sdělení -

Mohlo by Vás zajímat

Sponzorované odkazy

Chcete si pořídit domácí wellness? S projektováním wellness na míru vám pomohou specialisté z Wellness Vision!
Vybíráte si nový mobilní telefon? Vsaďte na stylový iPhone Xs od Applu!

Proč se „zahnízdit“ na Žižkově?

Porod vlastního potomka a tudíž založení skutečné rodiny patří k významnému okamžiku v životě ženy. Nejenže už nikdy nebude nic jako dřív,...

Cestování po Česku? Navštívit Karlštejn by měl jednou za život každý!

A nejvhodnější čas je právě letos, protože letošní rok patří výletům po Česku. Už víte, kam vyrazíte s rodinou o prázdninách? Místem, které...

Klíšťata: věčný problém teplé sezony

Jakmile se začne oteplovat a procházky se začnou prodlůžovat, přichází na řadu tradiční problém – klíšťata. Nejde pouze o nepříjemný zážitek z...