Čtvrtek, 1 prosince, 2022
- Komerční sdělení -zeny

Jak na údržbu žaluzií? 5 tipů, které vám to ulehčí

Post date:

Author:

Category:

Žaluzie se využívají asi jako nejčastější způsob stínění. Navíc poskytují i soukromí a ochrání vás před zraky zvědavců. Na jejich čištění se ale často zapomíná nebo se úmyslně odkládá. Nejen že je namáhavé, ale zabere i spoustu času. Chcete vědět, jak si údržbu žaluzií zjednodušit?

V interiérech se setkáte s několika druhy žaluzií. Ať už se jedná o žaluzie do střešních oken či nejčastěji používané hliníkové horizontální žaluzie, mají něco společné – usazování prachu a špíny. Vyčistit žaluzie je opravdu dlouhý a náročný proces, do kterého se pusťte, až když je to opravdu nezbytné. Jak si mytí žaluzií zrychlit a usnadnit?

Látkové žaluzie umyjte ve sprše

Pokud jste majiteli látkových žaluzií, demontujte je a umyjte ve vaně nebo osprchujte a nechte uschnout. U těch hliníkových to ale raději nezkoušejte – jsou mnohem náchylnější k poškození a jejich demontáž může být složitější. 

Hliníkové žaluzie setřete mokrým hadříkem

Vlastníci hliníkových horizontálních žaluzií mají několik možností čištění. Jednou z nich je použití mokrého hadříku. Jde o tu nejběžnější metodu. Stačí mokrým hadrem otřít jednotlivé lamely nebo si práci ulehčit tím, že je umyjete všechny najednou – žaluzie jednoduše sklopíte a setřete z obou stran. V tomto případě ale část prachu a špíny na žaluziích stejně zůstane na překrývajících se ploškách lamel. Doporučujeme si při mytí dávat pozor, abyste lamely nepoškodili zmáčknutím nebo prohnutím.

Vezměte si na pomoc parní čistič

Máte doma parní čistič? Využijete ho i při mytí žaluzií. Pomůže vám odstranit nečistoty i mastnotu mnohem efektivněji. Parní čistič špínu rozpustí a ušetří vám tak spoustu času, který místo zdlouhavého čištění jednotlivých lamel můžete využít na chvilku pro sebe. Ba co víc, parní čistič nepotřebuje žádnou chemii, aby bakterie zničil.

Prachovka přímo na žaluzie

Možná jste už v obchodě natrefili na zvláštní prachovku, která se podobala kleštím, které používáte na vaření. Tento čistič žaluzií je opravdu skvělým pomocníkem. Díky němu vyčistíte více lamel najednou. Prachovka je vyrobena z mikrovlákna, které přitahuje nečistoty. Je vhodná při použití jak na sucho, tak na mokro. Mikrovlákno se navíc dá i vyprat, nemusíte tak pokaždé kupovat novou.

Pomozte si vysavačem

Na čištění žaluzií můžete použít i vysavač. Dejte si ale pozor, abyste výkon nastavili na minimum. Doporučujeme použít také nástavec na čalouněný nábytek. Díky němu budete mít jistotu, že lamely nepoškodíte a nepoškrábete, a zároveň se zbavíte prachu a usazených nečistot rychle a jednoduše. Vysavač si ale bohužel neporadí s mastnotou. Na tu si budete muset vzít k ruce hadřík.

Jestli žaluzie nově instalujete do interiéru, vždy se poraďte s odborníkem, jakým způsobem se o ně starat. Také není na škodu si na čištění zavolat profesionály. Ti mají k dispozici kvalitní přístroje, které lamely žaluzií vyčistí opravdu dokonale. Pokud se do toho přece jen pustíte sami, dbejte na materiál žaluzií a dřevo neotírejte silnými chemikáliemi. Při čištění buďte opatrní, abyste lamely tlačením nepoškodili.

- Komerční sdělení -
- Komerční sdělení -magazin

Mohlo by Vás zajímat

Sponzorované odkazy


Vybíráte si nový tablet? Vsaďte na stylový iPad mini od Applu!