Při zařizování domova v první řadě asi budete myslet na to, aby byl praktický. Zapomenout však ani nesmíte ani na to, aby se vám líbil. Správně vybraný koberec pomůže navodit atmosféru, dotáhnout styl, doplnit barevnost interiéru a vždy příjemně prohřát chodidla.
V minulosti měl koberec především praktickou funkci – pomáhal izolovat podlahu a tlumit hluk. Časem však povýšil na nepostradatelnou dekoraci, která zútulňuje a opticky upravuje interiér. Proto si při výběru koberce nejprve položte otázku, jakou by měl koberec plnit funkci, a podle toho vybírejte.
Kusový nebo celoplošný?
Celoplošné koberce sice do jisté míry ustoupily plovoucím podlahám a dlažbě, ale úplně z domácností nezmizely. Jejich hřejivé izolační vlastnosti jsou totiž stále nenahraditelné. Kromě toho opticky sjednocují interiér, což je žádoucí hlavně u menších prostor.
V současné době jsou velmi oblíbeným trendem kusové koberce, předložky a běhouny, které naopak pomáhají rozčlenit větší prostory a v rámci jedné místnosti vytvořit tak oddělené funkční koutky – třeba jídelní, relaxační nebo pracovní.
Zapomeňte na to, že koberce a předložky musí být symetrické. V dnešní době můžete vybírat z řady rozličných tvarů.
Přírodní nebo syntetické?
Zajímavá otázka, oba typy materiálů totiž mají něco do sebe. Přírodní koberečky mají luxusní vzhled a jsou vhodné pro alergiky. Kvalitní vlněný koberec navíc přežije generace, navíc jim léta sluší a čím jsou starší, tím vypadají lépe.
Nejčastěji se na jejich výrobu používá ovčí nebo velbloudí vlna, případě kvalitní hedvábí, sisal či tráva. K přírodním kobercům se dají přiřadit i oblíbené kožešiny. Hlavními výhodami jsou kromě exkluzivního vzhledu měkkost, vysoká pevnost, lesk a pohodlí. Jistě vás potěší i fakt, že nábytek na koberci nezanechává stopu, mají totiž vysokou elasticitu.
Přírodní materiály jsou antistatické, pomáhají udržovat v místnosti správnou vlhkost vzduchu a jsou nehořlavé. Počítat však musíte s tím, že mají vyšší pořizovací cenu a jejich údržba je trochu náročnější.
Pro výrobu koberečků se nejčastěji používají polypropylen nebo polyamid, které se vyznačují sytými barvami, které neblednou. I když nemají tak dobré antistatické vlastnosti, velmi snadno se udržují. Proto jsou také vhodné na místa, kde se hodně chodí, oceníte je jistě v halách, na schodištích, v kuchyních nebo obývacích pokojích.
Pokud hledáte koberec z umělých vláken, který by byl měkký jako ten vlněný, sáhněte po akrylu. Akrylové koberečky se díky stálosti barev a snadné údržbě se hodí například do koupelen. Koupelnová předložka z akrylu rychle schne a udržuje si svůj tvar i barvu. Na spodní straně by měla být opatřena protiskluzovou vrstvou, aby byla zároveň bezpečná.
Jaká se vám líbí?
Když už víte, jakou chcete velikost, tvar a materiál, začnete hledat barvu či vzor. To už je ovšem na vašem vkusu, protože nabídka na trhu je široká, nebude problém najít správný odstín či ornament.
Myslete na to, že světlé koberce pokoj rozjasní a opticky zvětší, tmavé mají opačný efekt. Do jídelny, chodby a všude tam, kde hrozí nepořádek, volte intenzivnější barvy, případně vzory, na kterých není vidět každá nečistota. V pokojích, kde je hodně přímého světla, může koberec časem vyblednout, což je více patrné u tmavších koberců. Proto byste měli volit spíše světlé odstíny.
Sponzorované odkazy
Vybíráte si nový tablet? Vsaďte na stylový iPad mini od Applu!